Кав’ярня на колесах: як відкрити мобільну кав’ярню

Поділись з друзями

Структура статті

Зараз, напевно, немає людини, яка б не починала свій ранок з кави. І байдуже в якому місці – вдома на кухні чи переміщаючись містом зі стаканчиком напою. Зі збільшенням кількості офісів, офісних працівників та прискоренням ритму життя, багатьом поціновувачам кави набагато зручніше купити улюблений напій по дорозі в мобільній кав’ярні. І асортимент там, зазвичай, великий, і ціни нижчі. У зв’язку з цим кількість мобільних кав’ярень зростає, й доречно детальніше розглянути цей вид бізнесу в Україні.

Характеристика мобільних кав’ярень та трохи історії

Вперше мобільні кав’ярні з’явилися за кордоном – спочатку в США, потім в країнах Європи. Почалося з того, що помітили великий потік людей в бізнес-районах та поблизу парків, де або не було місць, де можна було б купити гарячі напої, або вони були не зручно розташовані. В країнах Європи розвиток такого бізнесу почався в період значного поширення фестивалів. До речі, така традиція збереглася й до тепер.

Впізнати мобільну кав’ярню легко – зазвичай це фургончики чи невеликі автомобілі з кавомашинами в багажнику. Проте такими їх бачать споживачі. Якщо ж аналізувати мобільні кав’ярні з точки зору підприємців, то є такі важливі характеристики:

 • потрібні невеликі капіталовкладення (від 20 000 грн. до 300 000 грн.), які швидко окуповуються (від 2 до 6 місяців);
 • можна вийти на досить високий рівень прибутковості, а, відповідно, і рентабельності (від 50 до 200% в середньому);
 • якщо місцезнаходження виявиться невдалим, його легко змінити;
 • наявність готових, укомплектованих автівок для відкриття бізнесу;
 • робоче місце є відкритим для споживачів, що дозволяє їм спостерігати та частково контролювати процес приготування замовлення, що викликає довіру до компанії;  
 • мінімум документації на дозвіл займатися такою діяльністю, і т.д.

Види мобільних кав’ярень

В основному мобільні кав’ярні відрізняються лише видом використовуваного транспорту та масштабами бізнесу. Виділяють такі види кав’ярень, як на велосипедах, авто, трамвайних вагонах, 2-поверхових автобусах.

Окрім перерахованих видів варто зазначити й про існування кіосків, проте переміщаються вони дуже рідко, переїжджаючи з одного торгового центру чи іншого закладу в інший.  

На велосипедах.
Як відкрити велокав’ярню .

Інші назви – велорікши, велокав’ярні, трицикли. Такі кав’ярні не стоять на місці, а постійно рухаються. Зупиняються лише тоді, коли бачать потенційних клієнтів. Зазвичай місцями зупинок є:

 • парки;
 • території біля кінотеатрів;
 • поблизу торгових центрів;
 • біля університетів.

 В 90% випадків оренду не сплачують, тобто такий тип бізнесу є напівлегальним, іноді взагалі нелегальним. Серед основних переваг – найдешевший вид транспорту (навіть у порівнянні з автомобілем), швидкий, можна самостійно облаштувати прицеп різних розмірів.

На колесах (в автомобілі чи фургони).

Найпопулярніший в Україні та Європі вид мобільних кав’ярень. Існує декілька виробників таких фургонів, тому можна одразу купити готовий комплект необхідного обладнання. Найзручнішими авто є «чобітки», «жуки» (зараз використовують навіть супер компактні смарт-автомобілі), мікробуси. Окремо купуються кавові машини. Важливий нюанс – найбільше виграються ті кав’ярні, які мають стильний дизайн (краще, щоб він був пов’язаний з кавовою тематикою, проте не обов’язково). Якщо використовується фургон, то асортимент може не обмежуватися лише кавою, адже є можливість оформити невеличку кухню й продавати фастфуд чи смаколики.

В трамвайних вагонах

В Україні розвинені погано, та й за кордоном теж. Причина – часто виникають труднощі з переміщенням, адже такі кав’ярні обмежені протяжністю трамвайних колій. Все частіше вагони трамваїв використовують в якості кав’ярень-кіосків, які стоять на одному місці. Про перспективи такого виду моб.кав’ярень говорити складно.

Окрім кави в таких вагонах пропонують екскурсії містом різного характеру: для закоханих, поціновувачів історії, любителів архітектури. Тобто саме частування напоєм є другорядним, додатковою послугою.

В 2-поверхових автобусах

Ще один вид бізнесу, який розвивається повільно. В Києві таких кав’ярень небагато, й переміщаються вони вкрай рідко (раз у 3-6 місяців). Причиною є дороговизна бензину й об’ємність автобусів. Але навіть знаходячись на одному місці, вони користуються попитом та є популярними серед жителів столиці, адже на відміну від звичайних кафе, вони виглядають романтично, атмосферно та незвично. Якщо ваша цільова аудиторія – молоді сім’ї чи закохані пари, то ідея досить непогана.

Конкуренція

Якщо запитати власника такого бізнесу про конкуренцію, то кожен 2-й розповість про перевагу мереж кав’ярень над одинаками. Причин декілька:

 • мережевим бізнесменам простіше вирішувати юридичні питання й відкривати нові точки продаж вже на базі попереднього досвіду;
 • якщо мережева кав’ярня працює над власним брендом та іміджем, то клієнти йтимуть в місце, яке вони знають, незважаючи на те, що середній чек там може бути на 10-25% вищим;
 • велика кількість покупців, відповідно, вони займають вагому частку ринку;
 • менші витрати на відкриття «філій», і т.д.

Кафе vs кава на на колесах

Якщо ж говорити про конкуренцію з огляду на інші види кав’ярень, тобто стаціонарних кафе, то у других є 3 основні конкурентні переваги: широкий асортимент послуг (окрім кави можуть пропонуватися сендвічі, тістечка, торти, випічка, супи і т.д.), можливість посмакувати напоєм в теплому, красивому місці, наявність знижкових сертифікатів та акцій (в 80% мобільних кав’ярень бонусних пропозицій чи знижок немає). Проте є й ризики, які легко усуваються при відкритті моб.кав’ярень: кафе з невдалим розміщенням (малий потік клієнтів), необхідність виконання вимог, які стандартні для всіх закладів харчування, великі інвестиції на старті та строки запуску від 5 місяців.

Реєстрація мобільної кав’ярні в державних установах.
Мобільна кав’ярня документи .

Як і в будь-якому бізнесі, питання важливе й потребує затрат ресурсів (часу, грошей, терпіння). Найпростіший варіант – замовити послугу «кав’ярня під ключ» в юридичній компанії, проте це не найекономніший спосіб. Складніше, проте дешевше, зробити все самостійно.

Крок 1. Вибір організаційно-правової форми

Для початку варто обрати організаційно-правову форму діяльності. Найкращими та найвигіднішими для бізнесмена є ФОП (фізична особа-підприємець) та ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю). Власники мобільних кав’ярень надають перевагу ФОП з декількох причин:

 • оформлення, включаючи підготовчий етап, може зайняти максимум 2 тижні;
 • спрощена система оподаткування (звіти можна складати та оформлювати без допомоги бухгалтера);
 • можливість найму працівників (тут є обмеження відповідно до обраної групи оподаткування);
 • відносно невелика сума податків.

Проте варто одразу визначитися та отримати КВЕД (вид економічної діяльності). Порада від власників такого бізнесу – реєструйте декілька суміжних характеристик, щоб в разі чого можна було масштабувати діяльність без порушення законів. В якості основного виду діяльності варто зазначати КВЕД – 56.10 “Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування”.

Крок 2. Отримання ліцензії

Кажучи про ліцензування, варто сказати, що заклади мобільного харчування не потребують оформлення ліцензії, лише у випадку продажу алкогольних напоїв. Проте якщо підприємець збирається продавати, наприклад, алкогольний глінтвейн на базі вина чи каву з віскі, то без ліцензії та марок акцизного збору він не матиме права на це.

Крок 3. Отримання дозвільних документів

Відповідно до правил роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, кожна мобільна кав’ярня повинна дотримуватися декількох законодавчих актів:

 • Земельний кодекс України;
 • норми, які регулюють санітарне та епідемічне благополуччя, пожежну охорону;
 • законодавчі акти про архітектуру та автоінспекцію.

В органі місцевого самоврядування необхідно отримати дозвіл на ведення господарської діяльності.

Крок 4. Оформлення необхідної документації

У автокафе повинні бути:

 • санітарна книга (у працівника);
 • санітарний журнал;
 • санітарні правила;
 • документ з описом питань охорони праці;
 • документ стосовно правил протипожежної безпеки;
 • книга відгуків та пропозицій;
 • копії ліцензій (якщо вони є).

Відповідно до п.21 правил роботи дрібнороздрібної торговельної мережі на кузові авто та в окремому документі повинні бути зазначені дані (для ФОП): прізвище, ім’я та по батькові, номер свідоцтва про державну реєстрацію і найменування органу, що здійснив таку реєстрацію.

Для того, щоб правильно зібрати документи для мобільної кав’ярні, краще проконсультуватися з юристом, адже законодавство часто змінюється.

Перспективи в Україні: огляд та можливості розширення

Ритм життя збільшується, й кожна активна людина прагне скоротити тривалість обіду, сніданку чи вечерю, щоб встигнути завершити більше справ. Також в багатьох офісних працівників немає часу на перекуси в кафе, тому вони вже звикли їсти на ходу. Пік споживання кави студентами настає в періоди сесій та перед парами, адже для них це спосіб налаштуватися на складний день. Проте аби дійсно стати успішною кав’ярнею на колесах, варто дотримуватись таких дій:

 1. Просування в соц.мережах. Необхідно стимулювати клієнтів частіше публікувати фото біля ваших кав’ярень чи з фірмовими стаканчиками, просити залишати відгуки. Для цього даруйте знижку у розмірі 5-10% на наступне замовлення чи вигадайте інший спосіб мотивування.
 2. Розробка логотипу. Він повинен бути яскравим та таким, який легко запам’ятати та впізнати серед тисячі інших. Забудьте про зображення кавових зерен, чашок на логотипі. Потрібне щось оригінальніше.
 3. Пробуйте міняти локації часто. Щоб приблизно оцінити перспективність нової точки, достатньо 7-14 днів. Це дозволить побачити реальні перспективи розвитку цілої мережі мобільних кав’ярень.
 4. Розширюйте асортимент. У лідерів ринку, окрім простого американо, еспресо, лате та капучіно досить багато інших кавових напоїв. Додайте в меню позиції з сиропами, топінгами, вершками.
 5. Попрацюйте над сервісом. Практично ніде немає функції самостійного збору власного кавового напою як такої. Напишіть про неї. Теж саме з пропозицією «підвішена» кава, яка є лише в деяких кав’ярнях (клієнт оплачує якусь із асортиментних позицій, вказує адресата, а той пізніше може отримати подарунок безкоштовно). Ідея чудова, а якщо до такого подарунку додавати печиво з побажаннями чи передбаченнями, вірогідність, що клієнт повернеться знову, 100%.
 6. Ведіть діяльність легально. Менше стресу, більше прибутку гарантовано. 

Приклади успішних мобільних кав’ярень в Україні та світі

Хоча в Україні мобільні кав’ярні й почали активно розвиватися останні 5 років, серед них помітним є лідер – MagicSnail. Це, певно, найвідоміша мережа кав’ярень на колесах в Києві. Особливість – яскраві рожеві прицепи в формі равликів. Основна перевага, окрім дизайну, в широкому асортименті кави, на відміну від конкурентів. «Равлики» в переважній більшості розташовані поблизу парків або в парках, рідше – біля університетів чи офісів.

Приклади кращих кав’ярень в Україні

Є й інші успішні мобільні кав’ярні в Україні:

 • МобіКава (відносно невеликий асортимент кави, проте й ціни не високі);
 • Львівська майстерня шоколаду (додатковий вид діяльності, основний – стаціонарні кав’ярні);
 • Кофейбус на Контрактовій площі (споживачі обожнюють кав’ярню за романтичну атмосферу, цікавий дизайн і великий вибір кави та чаїв);
 • Трамвай в парку Тараса Шевченка (кав’ярня створена на базі туристично-інформаційного центру, де можно почитати чи купити книги, посидіти всередині вагону);
 • Трамваї-кафе з екскурсіями (всього їх в Києві 3, тому виділити явного лідера складно, проте гостей, як і жителів, столиці цим вразити легко);
 • КофейОк (для пересування використовується трицикл-велосипед, асортимент невеликий, проте кав’ярня в основному пересувається центром столиці (найчастіше її можна побачити біля м. Золоті Ворота)).

Взагалі важко сказати, що якась конкретна компанія лідирує на ринку саме автокафе, адже держава активно намагається зменшити їхню кількість через нелегальну діяльність. Так, MagicSnail поступово почали переходити й на стаціонарні кав’ярні.

Приклади кращих кав’ярень в світі

За кордоном бізнес розвивається краще, проте значну конкуренцію складає мережа Старбакс, яку обирають туристи та місцеві жителі, незважаючи на високі ціни та черги.

Coffee Bike

Німецька компанія, заснована 2 студентами у Німеччині в 2010 році. Зараз активно співпрацює з бажаючими на умовах франчайзингу. Окрім кави, продають печиво та інші солодощі. Для приготування напоїв використовується кава власного виробництва.

Costa Coffee

Британська компанія, заснована у 1971 році. Спочатку спеціалізувалася лише на виробництві й постачанні кавових зерен, а пізніше почала відкривати власні кав’ярні. Набула поширення в різних країнах Європи та Азії, в тому числі і в Україні. Станом на 2018 рік нараховується більше 2000 ресторанів лише у ВБ, понад 1200 велокав’ярень у світі.

Solar Mobile Coffee Bar

Стартап від хлопців з Колорадо. Кожен з них мав досвід роботи в кав’ярнях чи управлінні персоналом, проте вони захотіли поєднати кав’ярню та гастрономічний заклад в кемпінг-машині. Особливість в самому авто, яке не є шкідливим для екології, так як воно працює від сонячних батарей.

Рекомендації

Орендувати авто чи одразу купити?

Якщо плануєте серйозно займатися цим бізнесом, краще купити. Ви будете спокійні й не турбуватиметесь про те, в який момент доведеться розпрощатися з орендованою автівкою та шукати нову.

Якщо ви взагалі невпевнені в доречності ідеї з мобільною кав’ярнею, спробуйте орендувати. Якщо за 2-4 місяці побачите, що виходить отримувати хороший дохід/прибуток, і ви зрозумієте, що хочете цим займатися серйозно, сміливо купуйте. Проте спробуйте взяти участь в фестивалях, ярмарках чи інших масових заходах, аби особисто відчути всі складнощі та нюанси організації роботи.

Яке потрібне меню?

Якщо вашою унікальною товарною пропозицією (тобто, перевагою) буде саме меню, то розпочніть з класичних кавових напоїв: лате, капучіно, еспресо, американо, допіо, гарячий шоколад, какао. Обов’язково придбайте хоча б 3 різних сиропи. Поступово додавайте в меню напої з вершками, посипками, печивом, топінгами, натуральними приправами, цукерками і т.д.

Які є основні щомісячні витрати?

Вони є такими:

 • заробітна плата барист (спочатку ви можете працювати самостійно, надалі найняти помічника, проте зазвичай на 1 точці є 2 баристи з позмінним графіком роботи);
 • бензин чи інше паливо;
 • орендна плата авто/амортизація авто і техніки;
 • податкові збори;
 • витрати на основні матеріали, сировину (стаканчики, кава, молоко, соломинки, серветки, цукор та інше);
 • додаткові витрати.

А як щодо ризиків?

Усуваються досить просто, якщо не лінуватися аналізувати свою діяльність. Помітили конкурентів поруч з вами? Змініть локацію або ж запропонуйте клієнтові щось унікальне, чого немає в інших мобільних кав’ярень. Зменшився дохід/прибуток? Зробіть акцію, яка б стимулювала покупця приходили частіше (ранкова кава дешевша, при купівлі 2 кав по 500 мл, наступна буде зі знижкою 30-50%, і т.д.). Менше клієнтів влітку? Запропонуйте смачні охолоджуючі напої: фраппе, солодкі газовані коктейлі з сиропами, класичний лимонад, кава з льодом і т.д.

Якщо ви боїтеся «прогоріти» через нерозуміння особливостей брендування та розвитку власної мережі кав’ярень, скористайтеся можливістю відкрити точку на умовах франшизи. Така пропозиція є у лідерів ринку та тих, хто знаходиться на середньому рівні розвитку (саме у них франшиза не дорога).

В цій статті ми надали відповіді на популярні запитання: Як відкрити велокавярню, що таке мобільна кав’ярня, які документи потрібно для відкриття мобільної кавярні, як відкрити кавярню на колесах
як відкрити велокав’ярню або автокав’ярню, провели повний аналіз мобільної кавярні та перелічили всі ризики і нюанси бізнесу мобільної кавярні.


Дякую за увагу


Читайте також