Ранкова кава: користь, шкода, історія

Поділись з друзями

Більшість із нас пов’язують каву з ранком, адже це річ, яка допомагає нам запустити свій день. Хоча було доведено, що ранні години – це не найкращий час аби випити кави, через хімічні реакції у вашому мозку, насправді, кава надає нам повний ефект бадьорості лише через кілька годин.

Отже, чому ми взагалі почали пити каву вранці?

Що ж, вранці це було краще, ніж алкоголь.

Введення кави в Європу, як кажуть, підштовхнуло процес процвітання континенту “просоченого алкоголем”, напій з кофеїном замінив алкогольні напої, які часто вживали навіть вранці.

У різних соціальних колах різних країн, очевидно, були різні традиції та звичаї того, що вони вживали в якості свого ранкового напою, проте в історії є багато згадок про алкогольні та зброджені напої. Римляни їли хліб, змочений у вині, британські солдати у 1890-х роках розпочали свої дні ромом та чаєм, діти в США вживали питний сидр, а в Німеччині пивний суп був повсякденним ранковим напоєм.

Прибуття кави в кінці 1700-х – початку 1800-х років до Європи, в період коли вона перейшла від статусу напою для еліти суспільства до чогось більш демократизованого, повністю змінив Європу. Так, напій аристократії став необхідним наркотиком мас.

Культура ранкової кави у світі

Кава стала настільки всюдисущою, що Марк Твен написав у “Tramp Abroad”, опублікованому 1880 р., “Типовий простий і найпоширеніший сніданок середньостатистичного американця складається з кави та яловичини”.

Під час промислової революції кава тримала бадьорими працівників текстильної промисловості цілий день, оскільки їм платили низьку зарплату і при цьому працювали довгі години, не даючи їм готувати повноцінні страви. Оскільки кава була стимулюючою і теплою, вона створювала ілюзію харчування. Коли кава потрапила до Сполучених Штатів, вона також була сприйнята на ура і навіть стала патріотичним напоєм.

Взагалі, культура ранкової кави почала формуватися в 14 столітті в Османській імперії, незважаючи на численні спроби заборонити каву для стимулюючої дії. Османські кав’ярні були осередками соціального та культурного життя країни.

Починаючи з 18 століття кава почала підкорювати серця західноєвропейців. Англійські кав’ярні приваблювали письменників та художників, а також були місцем для обговорення політики та бізнесу.

Віденські кав’ярні створили власну культуру ранкової кави з великими кімнатами, розкішними люстрами та сидіннями з червоного оксамиту, які служили «розширеними вітальнями» для віденців, які дуже часто мешкали в невеликих квартирах і воліли зустрічатися зі своїми друзями в більш елегантній атмосфері.

Французькій культурі кави ми зобов’язані слову cafetière і такій корисній речі, як французька преса. Всесвітньо відомі кафе Les Deux Magots та Le Café Flore були улюбленими у Ф. Скотта Фіцджеральда, Ернеста Хемінгуея, Сімони де Бовуар та Жана-Поля Сартра.

Кав’ярні завжди відігравали велику роль в історії мистецтва, філософії та політики, адже вони давали розуму місце для зустрічей, обміну ідеями та спільної роботи, насолоджуючись чашкою насиченої ароматної користі зранку. Ідея сучасних кав’ярень з безкоштовним доступом до Wi-Fi та місцем зарядки смартфонів базується на одних і тих же традиціях.

Ранкова кава

Культура ранкової кави в Україні

Дослідження компанії Pro-Consulting показали що за останнє 10-річчя продаж кави в Україні зріс більш ніж на 23%. Більш того, ця кількість поступово перетворюється на якість, адже найбільший частина різкого підвищення попиту приходится на натуральну каву (близько 12%). Українці не тільки полюбляють заварювати свіжозмелену каву зранку, але і експериментувати зі смаками та методами приготування. Френч-пресс, кемекс, пуровер, аеропрес – це вже давно випробувані варіанти приготування кави в Україні.

До недавнього часу українці обсмажували каву до темного кольору (італійське обсмаження), але тепер запроваджено новий тренд на свіже обсмаження. Люди зрозуміли, що кава не обов’язково повинна віддавати гіркотою, яку завжди треба пом’якшувати молоком чи цукром. Це простежується в кількості імпортованих зелених зерен – більше 50% імпортованої кави приходиться саме на них.

Надихнувшись майстерністю барист, які працюють в активно зростаючих мережах кав’ярень, люди почали більш уважно ставитися до вибору приладдя для приготування кави. Тому кав’ярна культура в Україні набирає обертів.

Користь ранкової кави

Багато людей п’є каву щоб нормально прокинутись та отримати енергетичне підвищення, або просто тому що їм подобаються аромат і стимулюючий ефект кофеїну. Можливо, у багатьох людей є звичка до початку їх дня з чашкою кави, і від цього можна отримати деякі реальні переваги для здоров’я і краси.

Насправді дослідження показують, що гарячий напій може допомогти знизити ризик виникнення деяких хвороб, серед яких серцева недостатність, діабет 2 типу та рак печінки. Кофеїн може також прискорити процес спалювання жиру і підвищити Вашу швидкість метаболізму, яка може допомогти при схудненні.

Кава містить кілька важливих поживних речовин, таких як Рибофлавін (вітамін B2), ніацин (вітамін B3), пантотенова кислота (вітамін B5), магній, калій і багато антиоксидантів, які можуть діяти на людське тіло по-різному, але завжди позитивно. Увесь цей коктейль корисних речовин зранку якнайкраще заряджає енергією.

Причини, чому пити каву вранці для Вас корисно:

Втрата ваги

Дослідження показало, що кофеїн може допомогти збільшити Вашу швидкість метаболізму на 3-11%. Крім того, одне дослідження, проведене за участю 455 осіб, стверджувало, що регулярне споживання кави сприяло зниженню жирової тканини тіла. Тому вважається, що регулярне, але помірне споживання може допомогти з втратою ваги.

Може зміцнити Сердечне здоров’я

Всупереч заявам, що кофеїн може підвищити ризик хвороби серця, сучасні дослідження довели, що кава в помірних дозах може захистити від серцевої недостатності. Крім того, деякі дослідження припускали, щоб у тих хто п’є каву постійно був на 20% більш низький ризик приступу.

Профілактика діабету

Кава приготована з обсмажених зерен кави має багато користі для здоров’я. Дослідження припустили, що споживання кави корелюється з захистом від кількох хвороб, зокрема діабету. Наприклад, великий огляд 18 досліджень показав, що включення щоденної чашки кави до раціону сприяло зниженню ризику виникнення діабету 2 типу на 7%.

Відчуйте розслаблення

Більшість людей любить запах кави. Запах свіжої чашки кави може змусити будь-кого відчувати себе більш спокійним і розслабленим. З наукової точки зору цей процес насправді впливає на нейрони в мозку, які запобігають стресовим станам. Ось чому всі ми відчуваємо себе краще вранці після гарячої чашки кави.

Покращується настрій

Кава наповнена кофеїном, який зменшує втому і збільшує рівень допаміну у мозку. Допамін – гормон, який викликає відчуття задоволення в мозку. Так, вважається, що помірна доза кофеїну може підняти Ваш настрій, зробити більш щасливими і зняти напругу.

Крім того, кава – джерело “здорових” речовин, таких як вітамін B2, вітамін B3, і вітамін B5, магній і калій, і т. д. Це означає, що ви можете спожити ці поживні речовини просто випивши чашку кави.

Шкода від ранкової кави

Кава та здоров'я
Чи шкодить кава здоров’ю?

Як і всі продукти та поживні речовини в них, занадто велика кількість кави може викликати проблеми, особливо в травному тракті. Але дослідження показали, що вживання приблизно 2-3 чашок кави (500-750 мл) на день безпечно. Притримування таких рамок не повинно бути важким для тих хто любить каву.

Але шкоду людині напій все таки може нанести:

Ризик підвищення рівня холестерину

Холестерин – тип жиру в вашій крові. Підвищення рівня холестерину, може призвести до виникнення тромбів і запальних ефектів. Високе споживання нефільтрованого кави (те ж Еспресо) викликало невелике підвищення рівня холестерину.

Хвороби серця

Крім того, деякі дослідження, що вживання більше двох чашок кави в день може збільшити ризик виникнення хвороби серця у людей із певною генетичною мутацією, яка може сповільнювати розлад кофеїну в тілі. Те, настільки швидко Ваш організм засвоює каву, може впливати на розвиток різних факторів ризику для здоров’я. Важливо узгодити з Вашим лікарем, аби дізнатися напевне, чи може кава бути настільки шкідливою для Вас.

Збільшений ризик втрати кісткової маси

Кофеїн потенційно призводить до вимивання деякої кількості кальцію у жінок після менопаузи, якщо вони, як правило, випивають більше як три чашки, або 300 мг кофеїну на день, але при цьому не отримують достатньої кількості кальцію з продуктами харчування передбаченими їхнім раціоном. Літня жінка повинна впевнитись, що споживає принаймні 800 мг кальцію щодня для відшкодування ефекту кофеїну на кальцій. Кальцій може споживатися через їжу чи доповненням раціону спеціальними харчовими добавками з кальцієм.

Продукти, які багаті кальцієм:

  • Молоко та йогурт;
  • Мигдаль;
  • Броколі;
  • Креветки;
  • Апельсиновий сік.

Наступного разу, коли захочете спожити зайву чашку кави, розгляньте всі за і проти. А краще узгодьте зі своїм лікарем питання – як кава і здоров’я Вашого організму будуть взаємодіяти.

Кава вранці – ключовий домашній напій

Кава – один з самих популярних напоїв у світі. Насправді її популярність на одному рівні між водою та апельсиновим соком.

Це – прекрасне доповнення до похмурого або тяжкого дня протягом всієї робочої неділі. Однак Ви повинні визначати найкращий час для прийому своєї першої чашки кави, якщо не хочете зіпсувати свій сон. Впевніться, що ви даєте вашому тілу достатньо часу, щоб відійти від кофеїну. Тому свою першу чашку кави вранці краще споживати між 9:00 и 12:00, у той час, крайній час для прийому кави – 18:00.

Є певна наука споживання кави, і ви повинні дотримуватися її, незалежно від складності прийдешнього дня. Не зловживайте кавою, і таким чином, ви завжди зможете насолоджуватися своїм coffee-time правильно.

Ранкава кава
Кава зранку – історія, шкода та користь