Як зберігати кавові зерна?

Поділись з друзями
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Кава – один з найпопулярніших напоїв у світі, а кавові зерна, фактично – це насіння кавових рослин. Насіння переробляють до кавових зерен, які згодом обсмажують для отримання кави різних типів. Кажуть, що найсмачніша кава – свіжого обсмаження, мелена та заварена. Характерний аромат кави обумовлений саме процесом обсмажування.

Щоб насолоджуватися найсмачнішою чашкою кави, вам потрібно вживати тільки свіжу каву, оскільки вона є швидкопсувним продуктом. Після обсмажування кавові зерна починають втрачати свіжість, і як тільки кава починає втрачати свіжість, її природні аромати повільно зникають. Отже, само собою зрозуміло, що чим краще ви зберігаєте свої кавові зерна, тим кращою буде ваша кава.

Особливості зберігання кави

Якщо правильно зберігати кавові зерна, вони можуть залишатися свіжими приблизно місяць після обсмажування. Мелена кава зазвичай тримається від 1 до 2 тижнів після смаження (але навіть це оптимістична цифра). Різниця полягає у тому, що мелена кава більш чутлива до світла, тепла, вологи та повітря, які є 4 найбільшими ворогами свіжої кави.

Один із способів забезпечити вживання тільки свіжої кави – придбати несмажені зелені кавові зерна та зробити обсмажування самостійно. Несмажені зерна можуть залишатися свіжими до 1 року.  

Як зберігають необсмажені кавові зерна?

Зелені кавові зерна пористі та гігроскопічні. Це означає, що вони легко поглинають і утримують вологу та запахи. Наприклад, якщо ви будете зберігаєте свіжі зелені кавові зерна біля часнику, чи другої ароматної спеції, то вони поглинуть їх аромат.

Саме тому важливо слідкувати за трьома важливими параметрами:

 • Рівень вологи. Коли зерна кави збирають, але ще не обробляють, вони містять близько 50 відсотків вологи. На той момент, коли сирі боби відвантажуються виробниками, вміст вологи досягає близько 11 відсотків. Це рівень вологості, рекомендований Міжнародним торговим центром.
 • Температура. Багато фахівців пропонують зберігати квасолю при кімнатній температурі. Ідеальна температура приміщення 15 – 30 ℃.
 • Світло. Більшість виробників сушать зібрані кавові зерна під сонцем. Саме цей процес знизить рівень вологості приблизно з 50 до 11 %. Однак більше не рекомендується ставити зерна під відкриті промені сонця. Фахівці рекомендують зберігати зелені кавові зерна в темному місці або в непрозорій ємності.

Так ви можете зберігати зелену каву до дванадцяти місяців, не втрачаючи важливих смакових і ароматичних якостей. Але не забувайте враховувати той факт, що якщо ваші кавові зерна приїхали з Центральної чи Південної Америки, Індонезії чи Індії, до моменту їх отримання їм вже буде від 3 до 4 місяців.

Як зберігають обсмажені кавові зерна?

Смажена кава вразлива до декількох елементів: світла, тепла, вологи і, насамперед – кисню. Саме кисень викликає розпад цукрів з утворенням різних сполук, включаючи вуглекислий газ. Цей вуглекислий газ, потрапивши всередину кавових зерен, поступово вилуговується після обсмажування в процесі, який називається дегазацією. Саме тому період зберігання обсмаженої кави зменшується до декількох тижнів.

Дотримуйтесь декількох порад:

 • Після обсмажування переконайтеся, що ваша смажена кава достатньо охолола, перш ніж перенести її в місце для зберігання;
 • Тримайте смажену каву подалі від надмірної вологості, посушливості, високої температури, світла та кисню. Зберігати її можна в такому ж місці як хліб чи зерно;
 • Заморожування кави – це варіант, якщо ви знаєте, що не зможете випити те що насмажили на тиждень. Хоча морозильна камера може зневоднювати смажену каву, але справжнім недоліком є ​​конденсація, що утворюється всередині мішка або контейнера, в якому зберігаються ваші зерна. 

По суті, питання того, як зберігати каву в зернах вирішується в залежності від вашої споживчої активності.

Види упаковок для зернової кави

Упаковка для кави може виконувати декілька додаткових корисних функцій. Ви можете придбати спеціальні контейнери та мішки, які дозволяють вашій смаженій каві виділяти CO2, не пропускаючи до неї кисень. Вони чудово виконують свою функцію, але якщо ви смажите невеликі партії, то спеціальних баночок, пластикових контейнерів та навіть мішків на блискавці буде більш ніж достатньо. Якщо ви вирішили зберігати смажену каву в баночках для сипучих продуктів, то залиште кришку відкритою в перший день, оскільки в цей час відбудеться процес дегазації. Залишивши кришку відкритою, ви залишите місце для виходу СО2.

Що стосується необсмажених зерен, то різні види упаковки виражають різний ефект:

 • Мішковина. Полотно, виготовлене з натуральних волокон, витягнутих з рослин, джуту чи мішковини, є найбільш традиційним матеріалом. Використовується для тимчасового зберігання. Не забезпечує захист від вологи чи кисню – двох елементів які погіршують якість кави та навіть викликають дефекти, такі як цвіль; 
 • Пластик. Найчастіше такі упаковки виготовляють з поліетилену або поліпропілену. Матеріал дешевший і стійкіший до вологи і повітря. Достатньо надійний;
 • Вакуум. Коли кава упакована у вакуумі, вона також зберігається у непроникних пластикових пакетах. Крім герметичної ізоляції зеленої кави, створюється негативний тиск для видалення залишків повітря. Існує поширена думка, що багатошарова вакуумна упаковка є найбільш ефективним способом збереження якості зеленої кави. 

Як зберігають відкриту каву в зернах?

Якщо ви зберігаєте каву в зернах яку вже почали споживати, то достатньо дотримуватися декількох правил:

 • Зберігайте відкриту оригінальну упаковку в сухому та темному місці;
 • Тримайте її подалі від диму, пилу та неприємних запахів; 
 • Не відправляйте спожиті зерна в холодильник.

Додержуючись таких простих правил та принципів ви зможете розробити власний план того як зберігати кавові зерна в залежності від періодичності їх споживання.