Все про сорт: Арабіка Коста-Ріка

Поділись з друзями
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Кава, яка відома своїми фруктово-шоколадними нотками, помірною гірчинкою та високим рівнем міцності – арабіка Коста-Ріка. В країнах СНД не вважається преміальним напоєм, проте не кожен знає, що в Коста-Ріка виготовляють виключно 100-% арабіку без домішок. Що ж особливого в цій каві та чому її так люблять у світі? Вся справа в техніці вирощування, смакових якостях, законодавстві та інших особливостях.

Історія

Кавова історія арабіки Коста-Ріка почалася ще в 17 столітті, коли випадковим чином зерна потрапили в країну з Ефіопії. Проте повноцінне культивування кави почалося лише в 19 столітті, коли вирощування кавових зерен стало основним джерелом доходу країни. В цей час стрімко зросла кількість плантацій, працівників та почали вводитися окремі законодавчі акти для контролю якості продукту, які існують й досі (в дещо інтерпретованому вигляді). Плантації в Коста-Ріка розташовані виключно на землях вулканічного походження, які прямо впливають на основні характеристики арабіки.

Одна лише кава відкрила можливості костариканцям отримати освіту в Європі чи Америці, мати рівень доходу не нижчий, ніж в американців, розвивати культурне життя в столиці (побудова театрів, виставкових зал) та власний бізнес. Проте залучення до справи іноземних інвесторів погано обернулося для кавової індустрії, й наразі умови експорту арабіки Коста Ріка вигідні не для всіх виробників. Але це не відміняє правила «якість головніша за кількість», яке діє в країні більше 200 років.

5 особливостей процесу вирощування кавових зерен в Коста-Риці

Арабіку Коста Ріка поціновувачі кави обирають не лише через чудовий аромат та неповторний, не схожий на інші, смак, але й з інших причин:

 1. За законодавством Коста Ріка виготовлення неякісної кави заборонене. Відповідальні органи, які слідкують за дотриманням цього правила – національний Інститут кави та Асоціація виробників. Суть закону така – якщо вміст арабіки в каві буде меншим, аніж 100%, її не дозволяють не лише вживати в межах країни, але й відправляти на експорт. Підтримується закон тим, що з 1989 року під забороною висадження низькоякісних сортів бобів. Завдяки цьому відношення фермерів до вирощування кавових зерен надзвичайно відповідальне – всі етапи (від висадки й до збору) повністю контролюють, адже ніхто не хоче отримати штраф чи взагалі втратити справу всього життя.  
 2. Природньо-кліматичні умови в Коста-Риці ідеально підходять для вирощування саме Arabica. Ці кавові зерна можна саджати лише в гірській місцевості (900-1600 м над рівнем моря) з великою кількістю опадів (2000-3000 мм/рік) та температурою не вище 26 °C. Також великий вплив на смакові характеристики має земля, в якій зростають боби. В Коста Ріка це вулканічний попіл, завдяки якому запах зерен яскраво виражений – його неможливо сплутати з іншим різновидом кави.
 3. Традиційний процес збору врожаю, який практично ніде більше не зберігся на сьогоднішній день. Фермери збирають зерна лише власноруч і без будь-яких допоміжних приладів, аби відібрати лише свіжі, зрілі та спілі плоди, оминаючи зіпсовані чи пошкоджені. Вони вважають, що ніяке сучасне обладнання не спроможне на 90-100% впоратися з цією задачею, а ризикувати власним врожаєм та його якістю ніхто не хоче.
 4. Вирощування одразу більше 6 різних сортів арабіки – не міф. Це не примха законодавства чи правління Коста Ріка, а можливість показати всьому світові, що в одній країні можна створювати декілька варіацій одного продукту, і всі вони будуть якісними. Проте окрім цього є й інше пояснення – кожен регіон країни (по відношенню до вирощування кавових зерен їх є 8) має дещо різні мікрокліматичні особливості – в одному висока вологість, в іншому – навпаки, сухо та практично немає опадів, в третьому – родючіші грунти.
 5. Країна дуже дбає про екологію, тому в процесі обробки кавових зерен бере участь лише перевірене, сертифіковане обладнання, відходи з якого не забруднюють навколишнє середовище. В цьому є й інший мотив – якщо країна, особливо гірська та промислова місцевість, буде екологічно небезпечна, притік туристів (зокрема, любителів кави) може значно знизитись.

Загальна характеристика та особливості Арабіка Коста Ріка

Арабіка Коста Ріка характеризується (в цілому) шоколадними нотками з цитрусово-фруктовим післясмаком та ванільно-медовим ароматом. Міцність кави, як і гіркота, середня, що дуже цінують справжні гурмани, й не дуже полюбляють поціновувачі кавових напоїв. Різні сорти арабіки мають якісь окремі, унікальні смакові характеристики, проте всі вони яскраво виражені, насичені. Цього костариканцям вдалося досягти завдяки митому способі обробки зерен (додаткове збагачення бобів цукром чи сиропами відсутнє).

Різновиди сортів та їх характеристика

Tarrazu (Тарразу)

Найпопулярніший та один з найкращих за якістю сортів Коста Ріка. Згідно з останніми даними Тарразу – це 1/3 від всього обсягу вирощених кавових зерен.

Серед основних характеристик Tarrazu:

 • шоколадні нотки в смаку;
 • солодкуватий, шоколадно-ванільний післясмак;
 • фруктово-цитрусова кислинка;
 • високий рівень міцності.

Таку каву можна пити в будь-який період доби й не мати проблем зі сном. Ідеально підходить для класичного еспресо чи італійського допіо.

Orosi (Оросі)

Кавові зерна, вирощені в цьому регіоні, відомі винним присмаком та кислуватим післясмаком. Таку каву на регулярній основі краще не пити, проте раз у місяць – найкращий варіант. Справа в тому, що арабіка Оросі дуже міцна та може викликати вади серця при частому споживанні.

Каву даного сорту краще пити зі спеціями (навіть тими, які використовують для глінтвейну): перцем, сіллю. Цукор може лише зіпсувати смак.

Brunca (Брунка)

Брунка дає близько 15-20% всього врожаю на плантаціях в Коста-Ріка. Район відомий серед фермерів як найродючіший – саме тут високий відсоток врожайності та низький рівень бракованих зерен.

Охарактеризувати Arabica Brunca можна так:
 • в смакові переважають фруктово-горіхові ноти – мигдалеві, бананові;
 • м’яка кава (та сама солодкувата та не гірка арабіка, про яку часто говорять);
 • в післясмаку відчуваються лише апельсинові та лимонні ноти (й чим вище знаходяться плантації, тим більш вираженим та довготривалим є післясмак).

Для Брунка ідеальним є поєднання з медом чи апельсиновим, вишневим соками. Іноді до кави додають ванільний екстракт, проте він не дозволить повністю розкрити весь смак та аромат. 

Turrialba (Турріальба)

Цікавим фактом є те, що Турріальба – перший сорт арабіки, який відправили на експорт, що викликало підвищений інтерес до кави з Коста Ріка. Такого успіху вдалося досягти завдяки чудовому балансу між кислими нотками, шоколадно-фруктовим післясмаком та солодкуватим ароматом. Гіркоти немає, міцність кави середня.

Краще готувати просто в турці чи подавати з топленим шоколадом.

Tres Rios (Трес Ріос)

Кавові гурмани обожнюють Tres Rios за відсутність солодких нот в смаку та підвищену гіркоту, міцність. Проте в післясмаку відчуваються фруктові нотки – лимонні, апельсинові, грейпфрутові. Якогось особливого аромату немає.

Арабіка Tres Rios – чудовий варіант, якщо необхідно збадьоритися вранці чи перед плодотворною ніччю. Заснути після неї нереально годин 7-9. На порожній шлунок краще не споживати, аби не було запаморочень в голові чи нудоти (з цим сортом кави такі явища зустрічають досить часто).

Valle Occidental (Західна Долина)

Цей регіон нещодавно прославився на відомому конкурсі в індустрії кави – «Чашка Досконалості (Cup of Excellence)», що свідчить про високі показники якості. Й таких перемог на рахунку Західної Долини вже декілька. Вся справа в багатогранному смаку – навіть якщо ви хоча б 1 раз спробували Арабіка Valle Occidental, то не факт, що одразу відчули всі смакові нотки. Повністю його можна оцінити лише після хоча б 5 разів споживання, адже післясмак буває різним – банановим, апельсиновим, ванільним, медовим. Незмінним залишається саме смак – в ньому поєднуються ваніль та шоколад з практично відсутньою кислинкою. Незважаючи на ці характеристики, кава Valle Occidental досить міцна й споживати її на ніч не можна. Смак й аромат ідеально розкриваються при фільтровому приготуванні (в пуроверах, зокрема в Hario V60).

Guanacaste (Гуанакасте)

Кава з регіону Гуанакасте відома своїми фруктовими нотами, серед яких переважають нотки чорносливу, груші та дині. Шоколадного аромату, як в деяких інших сортах арабіки Коста Ріка, немає. Гіркота та міцність помірні, що дозволяє пити каву в різні періоди доби без порушення сну.

Кислинка в післясмаку відсутня, й взагалі на смак Гуанакасте солодкуватий. В ароматі переважають запах стиглої дині чи груші.

Valle Central (Центральна Долина)

Головна особливість цього регіону – підвищена кислотність грунту, на що безпосередньо впливає вулканічний попіл. Охарактеризувати каву з Valle Central можна так:

 • помітна кислинка, проте вона ніяк не псує та не затьмарює інші нотки в смаку арабіки;
 • гіркота практично відсутня;
 • яскраво вираженого післясмаку немає;
 • шоколадний аромат, в якому ледь помітними є аромати кориці та меду.

Така кава краще смакує в поєднанні з компонентами, які мають яскравий аромат чи смак. Найкращі варіанти – американо з апельсиновим чи лимонним соком, еспресо з перцем чілі.

Класи костаріканської кави

Кожен клас – це показник якості кави, від чого залежить її смак, аромат, поєднання з добавками та спеціями і т.д. Показник напряму залежить від умов вирощування зерен.

Й серед основних класів такі:

 1. SHB або Mountain Grown. Так маркують лише найкращі сорти, які на міжнародному ринку відносяться до категорій «Преміум» та «Люкс». Процес вирощування відбувається на висоті 1500-1600 м над рівнем моря в регіонах Плантації Західної Долини, Tarrazu.
 2. GHB. Такі сорти також відносяться до преміальних, й за ціновою характеристикою не поступаються маркуванню SHB. Особливість – плантації в регіоні Трес Ріос висаджені на висоті від 1150 до 1450-1490 м над рівнем моря.
 3. HB або MHB (Medium Hard Bean). Кава високої, проте вже не преміальної, якості. Вирощування відбувається на висоті 850-1150 м над рівнем моря в Ороси, Брунка.
 4. LGA. Так маркують каву, яка посаджена на висоті до 800 м. Її ще часто називаються рівнинною. Основне місце вирощування – Турріальба. В ціні суттєво відрізняється з SHB чи GHB.

Детальніше про класи та маркування кави у нашій статті:

https://kavablog.info/type-coffee/coffee-sorts-and-marking/

Ті, хто особисто приїжджають в Коста-Ріку та обожнюють каву, обов’язково куштують напої всіх цих класів, щоб провести самостійне порівняння. Кажуть, що навіть ті, хто не надто добре розуміють на сортах кави, все одно помічають різницю в смакові та ароматі. 

Які напої найкраще приготувати з арабіка Коста-Ріка?

Погана новина для тих, хто не може пити кави без молока чи топінгів – в даному випадку арабіка сподобається навряд чи. Хоча вважається, що в цілому арабіка – «м’яка» кава, і в поєднання з молоком вона повністю втрачає свою самостійність і практично не відчувається. Проте саме арабіки з Коста-Ріки це не стосується, адже серед основних смакових нот кави – гірчинка, тому будь-який напій з добавками буде гірчити та абсолютно не подобатись, якщо ви любите відсутність кавового післясмаку.

Arabica Коста-Ріка – це ідеальний варіант для гурманів та тих, чий день не починається без чашки американо чи альтернативи.

Рекомендовані способи споживання арабіки Коста-Ріка:

 1. Звичайне американо в турці.
 2. Американо чи еспресо в френч-пресі.
 3. Горіхова кава. Знадобиться 1 ч.л. кавових зерен (свіжомелених), 1 ст.л. свіжомелених горіхів (фундук, мигдаль), 2 ст.л. цукру та 150-200 мл води. Зерна та горіхи перемолоти до порошкоподібного стану, заварити в турці.
 4. Часниково-медова кава. Потрібно взяти 1 зубчик часника, 1,5 ч.л. меду, 2 ч.л. змеленої кави і воду. Спочатку в турці розтопити мед, потім додати всі інші інгредієнти. Коли кава звариться, обов’язково процідити.
 5. Апельсинова кава. Знадобиться 1 ч.л. свіжомелених зерен, 1 ч.л. цукру, 0,5 ч.л. апельсинової цедри або 1 ч.л. соку апельсина, 1/4 ч.л. солі. Всі компоненти, окрім апельсинових, одразу помістити в турку та довести до кипіння. Після чого одразу додати цедру чи сік.
 6. Фільтр-кава. Особливу увагу звертають на пуровер, адже завдяки спіральним ребрам фільтру кава повністю розкриває свої смакові характеристики та не гірчить (при правильному обсмажені).

Дякую за увагу


Читайте також