Арабіка Бразилія Сантос- все про сорт

Поділись з друзями
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Арабіка Бразилія Сантос – кава для гурманів

Коли істині поціновувачі кави чують назву «Бразилія Сантос», то перша асоціація яка виникає у них в голові – це слово «якість». Якщо ви хочете спробувати найвишуканішу каву, то цей сорт для вас буде найкращим.

Всупереч своїй назві, історія виникнення Бразилія Сантос не має відношення до жодного із виробничих регіонів Бразилії. Класичний термін був створений ще до 90-х років, коли уряди країн контролювали свій внутрішній ринок.

У XVIII столітті кава Сантос прибула до Бразилії з Французької Гвіани. Бразилія Сантос – класичний сорт, який близько двохсот років тому пішов від старовинних сортів кави Арабіки під назвами Катуаі і Мундо-ново.

Саме у 1727 полковник Франциску ді Мелу-Пальета з Бразилії відправився до Французької Гвіани з метою вирішення суперечок між Голландією та Францією. Уряди цих країн поставили великі надії на розвиток виробництва кави в Гвіані і не допускали вивезення саджанців за її кордони, тим самим відстоюючи економічні інтереси.

Після прибуття до Гвіани, Паельт завів таємний роман з жінкою французького керуючого колонією. Вже на прощальному банкеті на честь відплиття на батьківщину, та сама коханка вручила полковнику Франциску букет квітів, в якому змогла замаскувати декілька саджанців кави. З цієї події було започатковано виробництво кави в Бразилії. З його розвитком стрімко зросли міста, значно зміцнилися торгові відносини Бразилії з іншими країнами.

У кліматичних умовах Бразилії ця кава придбала новий особливий смак, але зберегла базову основу арабіки. Сьогодні на нескінченних бразильських плантаціях зростає понад 4 мільйонів кавових дерев. Серед інших сортів кави, вироблених в Бразилії, Сантос вважається найпопулярнішим і найціннішим. Плантації знаходяться на півдні штату Мінас-Жерайс і Сан-Паулу. Смак цієї кави ідеально збалансований, він має помірну насиченість, м’якість і при цьому виражений яскравим горіховим ароматом.

Brazil Santos Coffee спочатку була класифікована як Santos 1, Santos 2, Santos 3 і так далі, в залежності від смакових якостей різних типів зерен. А свою назву вона отримала завдяки порту Сантос, який був і є досі величезною торговою точкою, з якої експортується бразильська кава.

«Бразильська кава Сантос» – символ високої якості.

У наш час вираз «кава Бразилія Сантос» використовується для вказівки на високу якість, як правило, типу кави Бурбон чи Арабіка, але ні в якому разу не Робусти.

Цікаві факти про бразильську каву:

● Виробництво кави в Бразилії займає приблизно третину виробництва всієї кави світу, що робить Бразилію найбільшим світовим виробником.
● Бразилія є найбільшим світовим виробником кави вже понад 150 років.
● Економісти зазначають, що обсяг проданої у світі бразильської кави допомагає стабілізувати ціни в інших районах вирощування кави, які в іншому випадку були б у багато разів вищими.

Кавову рослину сорту Сантос вирощують на висоті від 600 до 1200 метрів. Урожай збирають з червня по жовтень.

Технологічний виробничий процес досить трудомісткий. Урожай збирається вручну і спеціальними комбайнами. Плоди після збору відправляються на сушку, яка триває не менше місяця, потім після сушіння і очищення від шкірки зерна проходять сортування з використанням колор-сортерів і калібрування за розміром.

При свіжому обсмаженні дійсно можна отримати один з найсмачніших кавових напоїв у світі. Santos можна купити тільки натуральний. Зерновий або мелений. Сублімовані і декофеїнізованої напої, капсули не виробляються.

Бразилія Сантос схожа на колумбійську каву, але її смак більш:

● солодкий;
● м’який, з вершковим присмаком;
● тонкий;
● має низьку кислотність;
● з нотками кориці;
● помірно ароматний.

На відміну від арабіки, яка вирощується на високогірних плантаціях, сорт Арабіка Сантос не має характерної кислинки, але натомість дає збалансований, насичений смак і приємний аромат.

Різновиди кави Santos

По суті, Brasil Santos – це бленд різних кавових видів з різних регіонів, але в будь-якому разі готовий напій буде мати шоколадно-кавовий аромат, з відтінками какао та горіховим посмаком. В ній відчувається легка кислинка. Урожай з різних районів не розділяють, а спеціально змішують, що робить бразильську каву впізнаваною в усьому світі.

Ось деякі загальні смакові характеристики підвидів сорту Сантос:

● Міцність в шоколадно-мигдальних нотках, з ароматами горіхів, шоколаду в Bourbon Santos, в зернах. Продукт отримав назву імені королівського дому. У напоях присутня невелика кислинка. Зазвичай ця кава Сантос із середнім обсмажуванням зерен.

● З однаковими кавовими вишнями, терпкі напої з Flat Beat Santos. У них відчувається кислота, мигдальні горішки разом з какао.

● З нотками фруктів, м’якістю, горіхами і шоколадом, напої з Yellow Bourbon Santos. Деревця ростуть у високогір’ї. Зерна з яскраво-жовтим кольором. Це генетично чисті зерна. Вишні з тонкою шкіркою, вона швидко сохне, коли плоди достигають. Тому їх не миють. Обробка тільки сонцем і дощами. Сировина обсмажується і реалізується, як моносорт.

● З шоколадним і кавовим ароматом, відтінками какао і горіховим присмаком – Brazil Santos. У післясмаку – кислинка. Це бленди. Зерна з різних регіонів. Постачальники вже мелють і обсмажують кавові вишні. Або, обсмажені зерна фермерськими сім’ями, збирають в суміші з Бурбоном і Flat Beat.

Але існують різновиди Сантоса, в яких насиченість цих смакових характеристик змінюється і вони продаються окремо.

Кава Бурбон Сантос (Bourbon)

● Перші 4 роки кавові дерева, що дають врожай сорту Сантос, мають маленькі укорочені зерна.
● Сорт виробленої з них кави називається Бурбон Сантос (Bourbon Santos).
● Це найякісніша бразильська кава.

Кавовий напій Бурбон названий на честь королівської сім’ї. Його готують з обсмажених кавових зерен, із середнім ступенем обсмажування. Зерна Bourbon Santos мають різну величину. Збирають їх протягом перших чотирьох років росту рослин, тому їх називають «Молодими зернами кави» які вважаються більш якісними, ніж зерна кави отримані з пізнього урожаю.

Напої з цих зерен густі, міцні. У них присутня кислинка і шоколадно-мигдальний присмак. Бурбон навіть став повноцінним брендом, під яким компанії по всьому світу фасують кавові зерна.

Кава Флет Біт Сантос (Flat Beat)

● Після 3-4 років росту кавові дерева дають великі і рівномірні зерна.
● Кава, отримана з них, називається Флет Біт Сантос (Flat Beat Santos).
● Сорт дешевший, менш цінний, ніж Бурбон Сантос, менш терпкий, ненасичений, кислуватий. У готовому напої простежується легкий горіховий присмак.

Цей підвид кави можна придбати як у виді цілих зерен, так і мелених. Цілі зерна однакової величини. Готовий напій – терпкий, з присмаком какао та мигдалю. Посмак злегка терпкий.

Жовтий Бурбон Сантос (Yellow Bourbon Santos)

Кава вирощується на високогірних плантаціях штату Мінас-Жерайс, що у Бразилії. Зрілі плоди відрізняються незвичайною жовтизною, завдяки чому сорт і отримав свою назву. У плодів тонка шкірка, яка швидко сохне. Тому їх не вимивають. Плоди проходять природну обробку дощем та сонячними променями. Кавові зерна збирають вручну та обробляють насухо. Метод сухого процесу збирання включає сушку вишні та видалення зерен, як тільки вишня висохне. Цей процес додає каві легкого фруктового аромату, в результаті чого досягається легкість смаку, повноцінна і солодка заварка.

Після обсмаження кава фасується в зернах та потрапляє на прилавки магазинів як моносорт. За час свого існування Yellow Bourbon жодного разу не схрещувався з іншими сортами, завдяки чому вважається генетично чистим. Він продається в якості моносорту і займає почесне місце серед кращих сортів кави в світі. Коштує досить дорого. В готовому напої простежуються фруктові нотки та м’який горіхово-шоколадний присмак. Відчувається легка кислинка.

Всі різновиди кави Бразилія Сантос варті уваги. Знаменитий сорт давно став загальновизнаною класикою смаку. Тому багато людей солідарні в думці, що бразильський Сантос – ідеальний варіант для підбадьорливого ранкового еспресо, здатного подарувати чудовий настрій і прекрасне самопочуття.

Що робить бразильську каву Santos особливою?

Унікальність кавових зерен Santos вирощених в Бразилії полягає в тому, що вони природно м’які і тому при обсмаженні не стають гіркими. Цьому в більшій мірі сприяє чудовий клімат Бразилії.

Ці темні боби кави після обсмаження виділяють природні олії що підкреслюють нотки фруктів і горіхів, які чудово поєднуються з сильним фруктовим ароматом. В цьому ароматному профілі яскраво виражена карамельно-тонізована солодкість зерен підвиду Bourbon.

Боби Сантос після обсмаження збільшуються додатково на 30-40%, а також втрачають кислі речовини, власне цей процес і проводиться з метою мінімізувати вміст кислоти в зернах кави, а чудовий аромат та смак – це як дуже приємний бонус. Через низьку кислотність кава дуже легко сприймається шлунком. Бразильські боби Сантос та їх підвиди, безсумнівно, є одними з найкращих сортів, які постачаються з Бразилії. Їх форма і розмір, вважаються еталонними при оцінці і класифікації інших сортів кави.

Як зберігати та готувати каву Бразилія Сантос?

Зберігати каву Сантос в зернах рекомендується в кухонній шафі при температурі не вище 25 градусів Цельсія, в скляній банці або в щільно закритій фірмовій упаковці. Уникати потрапляння повітря, тепла і прямого сонячного світла.

Зберігати у холодильнику чи морозильнику не рекомендується, оскільки кава дуже добре поглинає зайві запахи. Але якщо вас це не турбує, то можна зберігати при температурі не нижче -18 градусів Цельсія, в щільно закритій упаковці, і лише для разового споживання, не витягуючи. Максимальний термін такого зберігання – 2 місяці.

Не варто забувати, що після помелу кави її свіжість зникає значно швидше: навіть не за дні, а буквально за хвилини. При контакті з киснем зернова і мелена кава швидше втрачає свої смакові властивості. Тому молоти каву Сантос завжди бажано безпосередньо перед приготуванням.

При заварюванні вода не повинна кипіти. Ідеальна температура: 95-98 °C (або приблизно 30 секунд після закипання). Для заварювання кави краще використовувати чисту фільтровану (або бутильовану воду), оскільки її якість сильно впливає на розкриття смаку в готовому напої, що особливо стосується Бурбону та Жовтої кави які мають дуже насичений вершково-шоколадний та фруктовий смакові профілі відповідно.

Найпростіший спосіб приготування: залити мелену каву гарячою водою в пропорції 10 грамів кави на 100 мл води, накрити блюдцем, почекати 2 хвилини. Але звісно можна експериментувати працюючи з френч-пресом, кавомашиною, аеропресом, туркою та іншими інструментами для приготування кавових напоїв. Сорт Сантос настільки універсальний, що ніяк не обмежує кавових гурманів у способах його приготування та додавання різноманітних топінгів.

Тож, чи варто спробувати сорт кави Арабіка Бразилія Сантос?

Кава в зернах Бразилія Сантос ідеально підходить для приготування абсолютно всіх видів кавових напоїв в автоматичних і комбінованих кавоварках, крапельній кавоварці, турці, френч-пресі. Її цінують в будь-якій країні світу. Завдяки приємному розмаїттю смакових нот, ці зерна ідеально підходять для всього, від фільтр-кави до еспресо. Завдяки помірній кислинці, Сантос також ідеально підходить для холодної кави.

Міцна і смілива кава з натуральною солодкістю, присмаком шоколаду і м’якими горіховими нотами. З дуже приємним ароматом. Що насправді вирізняє Сантос від інших сортів арабіки – це її кремово-шовковиста основа, якої не можна знайти ні в якому іншому сорті кави у світі.

З усього вищесказаного можна зробити висновок, що Бразилія Сантос та її різновиди дійсно варті вашої уваги, і можливо цей сорт зможе стати вашим фаворитом серед усього сучасного різноманіття кавових смаків.